Pro kočky je čich velmi důležitým smyslem

Když vám kočka očichává boty

Kočky, které chováme doma, a nemají možnost chodit ven, potřebují e svému životu mnoho vnějších podnětů. Situaci jim usnadníme, když jim doma pěstujeme šáchor nebo luční trávu, a když tu a tam přineseme zvenčí nějaký lákavý předmět k očichání. Kočky, stejně jako psi, jsou na svém čichu velmi závislé, a je to životně důležitý smysl pro přežití. Čichem se dorozumívají mezi sebou, rozeznávají přátelská i nebezpečná prostředí a čich jim také dává najevo, že jsou v domácnosti vítané, a že tam patří.

bílá kočka

Proto, když přijdete domů zvenku a vyzujete se v předsíni z bot, kočky si tuto příležitost obvykle nenechají ujít a nasávají z obuvi mnoho pachových informací. Neberte to prosím, jako problém nebo snad dokonce nemoc či nevhodné chování, je to naprosto přirozený projev, a dokonce nesmírně důležitá součást životního procesu těchto domácích mazlíčků.

Některé kočky se mohou cítit v ohrožení a mohou začít značkovat, ale toto nebývá přesným pravidlem a neplatí to pro každou kočku. Pro vás to ovšem znamená, abyste si uvědomovali, jak velký význam má pro kočku vaše osobní pohoda, klid, absence stresu a bezpečné domácí zázemí. Jinými slovy, čím více jste vystresovaní vy, tím více bude vystresovaná i kočka a dá vám to patřičně najevo.

kočky u bot

Nemusí to zůstat pouze u bot

Pro kočku je důležité cítit se v domě či v bytě v bezpečí, a panuje-li mezi vámi vzájemná důvěra, zvíře si zapamatuje váš jedinečný pach, který je vždy pro ni bezpečným vodítkem, že jste to vy, a nikdo jiný. Neexistuje žádný člověk, který by duplikoval složení svého potu s někým jiným, a tak je docela pochopitelné, že si kočky rády čichají nejen k vašim botám, ale i k ponožkám a bosým chodidlům. Uvádí se, že na chodidlech máme podobně, jako v podpaží či v blízkosti ohanbí jakési feromony, a v kočkách mohou vyvolat pocit pohody. Pokud vám přímo nevadí, že si váš mazlíček vaše chodidla očichává, a také olizuje váš slaný pot, dopřejte jim to k jejich šťastnému životu.