Družstevní byt je fajn

Bydlení je něco, co už k našemu životu naprosto neodmyslitelně patří. Všichni civilizovaní lidé někde bydlí, a přinejmenším s jistou dávkou podezřívavosti a přezíravosti pohlížejí na bezdomovce, kteří svoji střechu nad hlavou nemají.

Ovšem jak se to stane, že má někdo kde bydlet, zatímco jiný ne? Podobně jako ve všem ostatním jsou tu obvykle za vším peníze. Ten, kdo jich má skutečně dost, si dům nebo byt koupí, ten, kdo je na tom hůře, si ho koupí na splátky s využitím hypotéky, a ti ostatní bydlí aspoň v bytě pronajatém či podnikovém, v podnájmu nebo na ubytovně, případně u rodičů nebo známých.

sloupečky eur

Ale co když by si někdo chtěl svůj byt koupit, ale ani nemá dostatečně velké úspory, ani neoplývá příjmy, jež by mu dovolily vzít si půjčku na pořízení si soukromého bytu v bance? I někdo takový si vlastně často své bydlení koupit může. Pouze musí akceptovat to, že to třeba nebude byt soukromý, ale jenom družstevní. Což navenek vypadá pomalu jako totéž, ale přece jenom to totéž není.

Když si chce někdo na koupi družstevního bytu půjčit, v bankách neuspěje. A to proto, že se tu nedá takový byt zastavit, protože se u něj člověk nestává majitelem tohoto, ale pouze majitelem podílu na celé budově, v níž se onen byt nachází. Ale u nebankovní společnosti se to zvládnout dá. Zde klidně zaplatí hypotéka družstevní byt Fahd.cz, a to i tomu, kdo zrovna mnoha penězi neoplývá.

stovky eur

Zde sice kvůli zmíněné složitosti stran vlastnictví člověku půjčí jenom třicet až padesát procent hodnoty takového bytu, a to obvykle na větší úrok, ale vzhledem k tomu, že jsou družstevní byty levnější než ty soukromé, to může leckomu umožnit bydlení aspoň v takovémto bytě. Které není rozhodně nijak nedůstojné, a velice se podobá bydlení ve vlastním bytě.

A tak se dostanou k dokonalému bydlení i ti, jimž by jinak osud nebyl příznivě nakloněn.