Proč se používají různá měřidla vzdálenosti?

My lidé si libujeme v tom, když můžeme něco zařadit do nějaké škatulky. Velmi častou kategorií je pak i velikost. K tomu je ovšem potřeba ji změřit. Na tento problém naráží především kutilové, avšak nejen oni. Jsou to třeba i švadlenky či krejčí, kteří potřebují znát rozměry daného předmětu.

Není tedy divu, že existuje spousta nejrůznějších druhů metrů. Člověk pak může přemýšlet, zda jsou skutečně všechny nezbytné. Koneckonců, stačí jen zajít do kterékoliv specializované prodejny, abychom zjistili, kolik různých typů skutečně je.

metr1

Pravdou však je, že různá měřidla I-nastroje se hodí pro různé příležitosti. Například pro děti do školy by bylo poměrně zbytečné kupovat několikametrový svinovací metr, když stejně budou rýsovat čáru dlouhou maximálně 30 cm, aby se vešla do sešitu.

Na druhou stranu, pokud například měříme pokoj, abychom zjistili, kam se nám vejde konkrétní skříň, pak pravítko rozhodně nestačí. Jistě, můžeme použít krejčovský metr, ale zde se vystavujeme značnému riziku, že naše měření nebude ani zdaleka přesné.

Pokud však jde o krejčovinu, pak zde je potřeba změřit nejen látku, ale také míry daného člověka, například kolik měří v pase. A to s klasickým metrem neuděláme, neboť potřebujeme takový, který je značně ohebný.

metr2

To samozřejmě není ani zdaleka plný výčet všech možností, jak můžeme měřit vzdálenost. Například nebyly ještě zmíněny laserové zaměřovače, které někdy používají zeměměřiči, či jiné sofistikované nástroje.

Jistě, může se na první pohled zdát, že jich máme příliš, ale věřte, že každý z nich má svůj účel, a vždy se najde někdo, kdo potřebuje ke své práci právě ten daný typ, aby mohl provést přesné měření. A že to je v mnoha případech velmi důležité, není snad třeba zdůrazňovat.

Proto, pokud si půjdete nějaký koupit, je dobré se řádně rozmyslet, abyste si vybrali skutečně ten, který je pro vás nejvhodnější. Věřte totiž, že správně zvolený metr vám usnadní práci a ušetří vás značné frustrace. A to za to rozhodně stojí.