Proč se vyplatí vstávat brzo?

Rádi si přispíte a dostat se ráno z postele Vám dělá problémy? Zároveň si ale možná přejete, aby byl den delší, protože máte pocit, že nemůžete stihnout všechny své povinnosti, a ještě si vyhradit nějaký čas pro sebe. Jak všechno stihnout a být produktivnější, když den je tak krátký?
Řešení je naštěstí jednoduché. Stačí si jen přivstat. Zpočátku to může být těžké, ale lidské tělo exceluje v přizpůsobování se novým situacím, chce to jen vydržet. Najednou získáte pár hodin navíc, které můžete zužitkovat pro vytvoření náskoku před ostatními a zvládnout všechny své povinnosti (práce, cvičení, studování atd.). Výhodou je, že ráno Vám nebude nikdo volat ani posílat e-maily a Vy tak máte čas se stoprocentně soustředit na svou práci.
čtyři hodiny
Stačí jen čtyři pravidla
1.       Začít postupně a neklást si příliš tvrdá pravidla
2.       Neodkládat budík
3.       Začít vstávat brzo, ne chodit spát brzo
4.       Být konzistentní
čtyři hodiny
Jak začít?
Nutné je začínat postupně, spousta lidí si nastaví příliš přísné podmínky a potom nejsou schopní vytrvat. Zpočátku je dobré posunout budík jen o půl hodiny, vydržet týden a zase posunout o půl hodiny až se dostanete na požadovanou hodinu. Tělo tak bude mít mnohem více času se aklimatizovat a Vy budete mít větší šanci na úspěch.
Důležitým pravidlem je neodkládat budík. Jakmile se vzbudíte, vylezte z postele! Odložit budík o pět minut je jednoduché, zamáčknout budík a zavřít oči také. „Vždyť se za pár minut vzbudím a vstanu.“ Nevzbudíte! Pokud je toto Váš největší problém, je dobré si budík nebo mobil položit dál od postele, abyste se museli natáhnout nebo vstát. Jakmile stojíte, je lehčí nezachumlat se zpátky do vyhřátých peřin. Pak už jen stačí opláchnout si obličej vodou (nejlépe studenou) a vyrazit vstříc novému dni.
Určitě jste si už někdy řekli: „Měl bych jít spát dřív, abych mohl zítra vstávat brzy.“ Načež jste si začali prohlížet nové příspěvky na sociálních sítích a po hodině jste se proklínali, že jdete spát stejně pozdě jako obvykle, a rovnou nastavujete budík zase na pozdější hodinu, protože se přece nebudete okrádat o drahocenné minuty spánku.
Ve skutečnosti musíte začít vstávat brzo tím, že opravdu začnete vstávat brzo. Jste unavení, protože jste šli spát pozdě? Dobře! Druhý den už si rozmyslíte, jestli si vezmete před spaním do ruky telefon „jen na pár minut“.
Klíčem je konzistentnost
Vstávat celý týden ve 4:30 jako speciální jednotky SEALS a plánovat si, jak si o víkendu přispíte až do oběda, je cestou k neúspěchu. Tělo si celý týden zvykalo na přísný režim a Vy jste mu ho zase narušili. V pondělí budete zase na začátku – unavení a ospalí. Extrémy nejsou nikdy dobré a zde to platí dvojnásob. Neznamená to, že musíte být o víkendu na nohou ještě před prvními slunečními paprsky, ale výkyv oproti zbytku týdne by měl být co nejmenší. Postupně zjistíte, kolik hodin spánku Vám stačí a přizpůsobíte si režim svým potřebám.