Kvalitu vody v nádrži je nezbytné pravidelně testovat

Zhoršila se vám kvalita bazénové vody?
Přípravky bazénové chemie nefungují tak, jak by měly?
Dochází ke korozi bazénového příslušenství?
Na vině může být špatná hodnota pH či špatná koncentrace oxidačního činidla v nádrži.

balonky

Mnoho nových majitelů bazénů často intenzivně pátrá po tom, proč se jim údržba bazénové vody nedaří podle jejich předpokladů. Na vině bývá často nevědomost a nesledování základních parametrů jakosti bazénové vody, které jsou pro stanovení údržby nádrže naprosto nezbytné.
Pravidelně byste proto měli sledovat jak pH bazénové vody, tak i koncentraci aktivní látky zvolené bazénové chemie, ať už jde o chlór, bróm anebo aktivní kyslík.

Ke sledování takových parametrů vám skvěle poslouží testery bazénové vody. S jejich pomocí budete mít během pár chvil jasno v tom, jak si voda ve vašem bazénu stojí. Měření je potřeba provádět každých sedm až čtrnáct dní a v případě opravdu intenzivního využívání nádrže i častěji. Kvalitu vody byste měli měřit také po každé, kdy máte podezření na zhoršení jakosti vody.

V případě, že dojde ke změně hodnoty pH, která vybočuje z optimálních hodnot v rozmezí 6,8 až 7,5, tak může dojít k tomu, že vámi užívané přípravky bazénové chemie nebudou dobře účinkovat. Případně může dojít i k poškození bazénového vybavení, třeba vinou koroze při nízkém pH.

splývat

Naopak pokud si neohlídáte správnou hodnotu aktivní látky ve vodě, může se vám stát, že dojde k zákalu vody a bujení nežádoucích mikroorganismů v nádrži, ke kterým patří nevítaní hosté, jako jsou bakterie, sinice a řasy.
Naštěstí, pořízení testeru bazénové vodyje poměrně levná záležitost, tím spíše, že kompletní sadu budete potřebovat pouze jednou za koupací sezónu. Náhradní náplně kapalných činidel můžete zakoupit samostatně a všechny ostatní pomůcky vám zůstanou k opakovanému použití. Snadné je i měření ukazatelů vody s pomocí testerů.